MójDroid.pl

,,Bebechy’’ z najwyższej półki na rok 2013 – przegląd

2013-05-02
|
Szczepański Jacek

Producenci gadżetów mobilnych dążą do jak najwyższej wydajności urządzeń przenośnych. Powstają coraz to nowsze technologie, które oprócz szybszego działania oferują np. LTE, obsługę kamery o większej liczbie megapikseli bądź większą energooszczędność. W tym artykule postaram się Wam przybliżyć propozycję kilku czołowych producentów ,,wnętrzności’’ gadżetów mobilnych, które są/będą wykorzystywane w roku 2013.

#1 – Nvidia Tegra 4

Nvidia ma spore doświadczenie w tworzeniu układów  napędzających smartfony. Przykładem może być Tegra 2 – dość wydajny układ montowany w m. in. LG Swift 2x – pierwszym dwurdzeniowym smartfonie.

6 stycznia 2013 roku Nvidia zaprezentowała swój nowy układ scalony ARM. Tegra 4 charakteryzuje się czterema rdzeniami Cortex A15 o taktowaniu do 1,9 GHz. Nvidia nie ma zbyt dużego popytu u producentów smartfonów na swój najnowszy produkt w porównaniu do Tegry 2/3. Tym układem napędzana będzie ciekawa konsola od Nvidii - Shield (przedstawiona na zdjęciu poniżej).

nv

#2 – Samsung Exynos 5

Historia Exynosów zaczęła się wraz z pierwszym Samsungiem Galaxy S – wtedy jeszcze układ nazwany Hummingbird przemianowany później na Exynos 3 Single był demonem szybkości. Kolejne generacje tych układów były montowane w kolejnych generacjach urządzeń Samsunga.

Samsung Exynos 5 Octa posiada 8 rdzeni, lecz nie są one wykorzystywane na raz. Do codziennych zastosowań (dzwonienie, słuchanie muzyki itp.) jest wykorzystywany pakiet czterech mniej wydajnych ale bardziej energooszczędnych rdzeni – Cortex A7 taktowanych zegarem 1,2 GHz. Gdy wykonujemy takie czynności jak granie w wymagające gry to następuje inicjacja rdzeni Cortex A15 taktowanych zegarem od 1,6 do 1,8 GHz. Taka metoda pozwala na większą energooszczędność.

5o

#3 – Snapdragon 600/800

Dzień po premierze Nvidii Tegry 4 Qualcomm zaprezentował światu nową serię swoich Snapdragonów. Modele 200, 400,600 i 800 są wykorzystywane do smartfonów z różnych półek cenowych. My zajmiemy się dwoma ostatnimi modelami, które są przeznaczone do high-endowych modeli. Snapdragon 600 może poszczycić się czterema wydajnymi rdzeniami Krait 300 o taktowaniu do 1,9 GHz i układem graficznym Adreno 320. Jest to obecnie najczęściej stosowany układ w topowych urządzeniach mobilnych opartych o system Android głównie dzięki wysokiej wydajności i  niskiemu poborowi energii.

Snapdragon 800 jest to bardziej zaawansowana technologicznie wersja układu Snapdragon 600. Jest tak zaawansowana, że na jej pojawienie się w urządzeniach mobilnych musimy poczekać do połowy tego roku. Ten SoC będzie oferować powalającą wydajność (najnowszy procesor graficzny Adreno 330, cztery rdzenie w technologii Krait 400 o taktowaniu do 2,3 GHz). Snapdragon 800 montowany będzie w topowych urządzeniach na II połowę 2013 roku.

qs