MójDroid.pl

Jak nie kupić ,,ziemniaka’’ na Allegro - odpowiedzialne zakupy

2013-12-07
|
Szczepański Jacek

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny. Zaczynają się pokazywać pierwsze choinki i pierwsze świąteczne spoty telewizyjne. Pod choinką w dniu wigilii w każdym domu powinny znaleźć się prezenty. Pewnie niektórzy z Was chcą kogoś obdarować jakimś urządzeniem. Czy to smartfon, czy tablet – ważne, że ma sprawić radość osobie obdarowywanej. Większość z nas chce oszczędzić jak najwięcej pieniędzy – w końcu święta to nie lada wydatek. Dziś pokażę Wam jak postąpić, aby przy kupnie telefonu czy tabletu nie zostać z przysłowiowym ziemniakiem. Zakupy   1. Cena nie może być podejrzanie niska. W wyszukiwarkę wpisujemy dany model, w menu po lewej stronie sortujemy: wybieramy model telefonu (aby pozbyć się wszelkich akcesoriów do nich), tylko kup teraz i tylko nowe urządzenia. Włączamy sortowanie od najniżej cenowo. Przykładowo, jeżeli grupa smartfonów kosztuje 1500, a pojedynczy smartfon kosztuje 1200 to coś raczej jest nie tak. Takie okazje to tylko na Tablicy, ale o tym później. Niepodejrzane odchyły od głównej najtańszej ,,grupy cenowej’’ to około 50 zł. Jeśli znajdziemy odpowiednią cenę, to wtedy… 2. Sprawdzamy oceny sprzedającego. Wchodzimy na profil sprzedawcy, spójrzmy na jego komentarze. Możemy włączyć pokazywanie tylko komentarzy negatywnych. Patrzymy, czy takie komentarze są, jak są to kiedy zostały wystawione. Analizujemy je, czy nie są absurdalne. Zdarzają się czasami piekielni klienci, którzy poprzez swoją niewiedzę kupili coś nieodpowiedniego i obwiniają sprzedawcę. Gdy komentarze są w porządku to… 3. Kontaktujemy się ze sprzedającym. Czy to poprzez wiadomość, czy przez rozmowę telefoniczną. Gdy wybieramy to drugie to warto zrobić sobie listę z pytaniami do sprzedawcy, aby o nic nie zapomnieć zapytać. Na takiej liście mogą znaleźć się pytania typu:
  • Z jakiej sieci jest telefon (niektóre telefony z Orange są bardzo uciążliwe w modyfikowaniu systemu i mają brzydkie pomarańczowe logo z tyłu obudowy).
  • Czy telefon był włączany (niektórym osobom to może przeszkadzać)
  • Czy telefon posiada fakturę VAT 23% a nie VAT-Marża (z fakturami VAT-Marża może być problem z gwarancją)
  • Czy telefon posiada gwarancję producenta
Ogólnie na tą listę wpisujemy pytania, na które odpowiedzi mogą zmienić naszą decyzję o kupnie urządzenia z tej aukcji. Pamiętajmy, żeby czytać dokładnie opis aukcji i nie dublować pytań. 4. Okazje na portalach typu Tablica.pl Czasami ludzie sprzedają swoje urządzenia na tego typu portalach po dużo niższej cenie. Zwykle dlatego, że potrzebują pilnie gotówki lub nie chce im się ,,bawić’’ z Allegro. Gdy kupujecie z Tablicy pamiętajcie o kilku zasadach: http://tablica.pl/pomoc/transakcja/ Mam nadzieję, że znacząco obniżyłem poziom obaw u niektórych związany z nieobeznaniem w zakupach na Allegro i że w święta nie będzie niemiłych niespodzianek. Miłych zakupów :)