MójDroid.pl

Nowa generacja telefonów – czego można się spodziewać i czego chcemy się spodziewać?

2013-12-20
|
Szczepański Jacek

Kończy się rok 2013. Nowy rok to nowa generacja urządzeń mobilnych. Ten rok przyniósł głównie wydajniejsze procesory, większe ekrany o większych rozdzielczościach (Full High Definition). Gdzieniegdzie pojawiły się lepsze obudowy (głównie HTC i Sony), ulepszone oprogramowanie lub nawet nagrywanie filmów w rozdzielczości 2K (Samsung Galaxy Note 3). Wciąż jednak ubolewamy nad brakiem np. lepszych baterii. Co chciałbym zobaczyć w urządzeniach następnej generacji? A co najprawdopodobniej ujrzymy na targach i konferencjach w 2014 roku? Zapraszam! Co chciałbym zobaczyć w urządzeniach w 2014 roku?
  • Tylny panel jako touchpad w większej ilości urządzeń To rozwiązanie pojawiło się ostatnio na przykład w urządzeniu Oppo N1. Ten ,,ficzer’’ pozwala na komfortowe przewijanie stron internetowych bez ,,brudzenia’’ ekranu. Ta funcja użyteczna jest także w grach, co pokazała konsola PS Vita, która również posiada taki panel z tyłu.
  • Wydajniejsze baterie Nie ukrywajmy, że fajnie jest mieć szczuplutkie urządzenie. Ale wg. mnie jeszcze fajniej byłoby mieć urządzenie z większą baterią. To wymaga większej ilości miejsca zajętej przez baterię lub nowej technologii wykonywania baterii. Czekam na jedno albo drugie.
  • Bardziej innowacyjne oprogramowanie Powiem wprost – przyciski nawigacyjne i zwykły pulpit z ikonami i widgetami mi się już dawno przejadło. Chciałbym zobaczyć powiew świeżości. W dobrym kierunku idą różne Launchery, które nie wyświetlają samych ikon, tylko na przykład ważne dane dobrane do miejsca i czasu, w którym przebywamy. Chcę również, aby producenci zaimplementowali funkcję, która pozwala umieścić 2 aplikacje na jednym ekranie naraz. To rozwiązanie znajdziemy w niektórych smartfonach Samsunga.
Co prawdopodobnie ujrzymy w urządzeniach w 2014 roku?
  • Większe ekrany o większych rozdzielczościach (mniejsze ramki), lepsze podzespoły Producenci nie znają umiaru w powiększaniu swoich smartfonów. Pamiętam, gdy w 2010 roku telefony miały ekrany o wielkości od 3,7”  do 4” i były uznawane za duże ,,kloce’’. Dziś już 5 calowe ,,patelnie’’ na nikim wrażenia nie robią. Powoli wchodzi rozdzielczość 2K. Nie mam też nic przeciwko nowszym podzespołom, tylko oby te ,,lepsze’’ podzespoły nie przekładały się zbytnio na droższe urządzenia.
  • Lepsze oprogramowanie Gdy już kilkanaście rdzeni na nikim większego wrażenia nie robią, producenci zaczęli myśleć o oprogramowaniu. Sam Samsung zapowiedział, że w 2014 bardziej przyłoży się do optymalizacji oprogramowania. Samo LG już w 2013 zaczęło powielać niektóre ,,ficzery’’ Samsunga. Sony jest trochę w tyle, jeżeli chodzi o kwestie oprogramowania (brak innowacyjności poza tzw. Small appsami czyli malutkimi okienkowymi aplikacjami.
Producentów smartfonów czeka ciężki rok. Będą oni musieli się wykazać lepszym odzewem marketingowym, szybszą reakcją na panujące trendy i innowacją, bo świat jest już znudzony obecnymi funkcjami obecnych urządzeń. Tym bardziej, że wielcy producenci mogą czuć oddech na plecach chińskich producentów…