MójDroid.pl

Streaming muzyki – czy jest to opłacalne?

2013-12-24
|
Szczepański Jacek

W obecnym dziesięcioleciu muzyka z Internetu wypiera tradycyjne nośniki danych takie jak płyty CD. Nie ma się czemu dziwić – obecnie fizyczny nośnik może służyć co najwyżej jako trofeum. Płyty jako nośnik danych odchodzi powoli do lamusa przez co odtworzenie muzyki z płyty jest coraz mniej wykonalne. Podobna sytuacja działa się z dyskietkami. Legalna muzyka z Internetu dzieli się na 3 typy:
  • Tak zwana muzyka z YouTube – prawie każdy z niej korzysta, lecz jest ona niewydajna pod względem zużycia Internetu i podzespołów urządzenia.
  • Muzyka ze sklepów z muzyką – iTunes czy nasze muzodajnie – wszystko to jest wygodne, lecz przy częstym słuchaniu nowej muzyki jest to dość kosztowne. Poza tym zasoby nie są zbyt pojemne – przy iTunes brakuje polskich kawałków i przy polskich propozycjach sklepów brakuje nie tylko polskich, lecz też zagranicznych.
  • Złotym środkiem zdaje się być streaming – ten rodzaj opiszę w dzisiejszym artykule.
Streaming muzyki przeważnie łączy duży zasób muzyki z niewielkim abonamentem. Polega to na tym, że firma udostępnia muzykę, której nie można zapisać w pamięci telefonu, lecz jest ona przesyłana bezpośrednio z serwerów. Abonament wynosi około 20 zł miesięcznie za nieograniczony dostęp do zasobów. Ograniczeniem może być koszt transferu – przy codziennym słuchaniu muzyki po około godzinę – transfer pokroju 1 gigabajta nie robi wrażenia. Zaradzić temu mają oferty takich operatorów jak Orange lub Play. Oferują one darmowy transfer przy korzystaniu z zasobów muzycznych danej firmy. Orange łączy się z Deezer’em, a Play z WiMP’em. Jesteśmy uzależnieni również od zasięgu Internetu – dla często podróżujących może to być dużą przeszkodą Gdy wybierzemy ofertę od operatora to wychodzi na to, że 20 zł za dostęp do nieograniczonej ilości muzyki i darmowego transferu przy cenach ze sklepu iTunes wychodzi niewiele i jest to opłacalna metoda dla ludzi, którzy lubią słuchać nowych kawałków. Lecz dla ludzi, którzy trzymają się ,,swoich piosenek’’ lepsza będzie oferta takich sklepów, które oferują kupno poszczególnych utworów bądź płyt za określoną sumę.