MójDroid.pl

Sketchbook Mobile – aplikacja do rysowania

2014-01-17
|
Szczepański Jacek

Każdy z nas miał kiedyś sytuacje, w której koniecznie musiał coś naszkicować, lecz nie było w pobliżu kartki i długopisu. Niektórzy posiadają też duszę malarza i chcieliby mieć szkicownik zawsze pod ręką. Na te problemy i wiele innych pomaga aplikacja Sketchbook Mobile.

Sketchbook Mobile to zaawansowana w skali urządzeń mobilnych) aplikacja, która pozwala na rysowanie. Jej opcje jak na program do rysowania na smartfony są bardzo rozbudowane. Po włączeniu ukazuje nam się obszar do rysowania i malutkie kółeczko na dole ekranu. Służy ono do włączania opcji programu.

Po kliknięciu w kółeczko możemy zobaczyć wyłaniający się pierścień, który służy do definiowania wielkości pędzla i jego przezroczystości. Wokół pierścienia swoje miejsce ma przybornik. Zawiera on takie narzędzia jak ołówek, pisak, kredka, wprowadzanie tekstu i wypełniacz koloru. Na samej górze mamy pasek ze skrótami do takich funkcji jak galeria, rozmieszczenie obszaru do rysowania, lustrzany system rysowania, kształty, kolor i rodzaj pędzla i warstwy. Po rogach mamy umiejscowione następujące funkcje: czyszczenie kartki, automatyczne rozmieszczenie arkusza do ramek naszego telefonu, cofnij oraz dalej.

Menu z pędzlami i barwami zawiera:

  • 3 strony ciekawych pędzli. Możemy ustalać ich wielkość i przezroczystość
  • Paletę wcześniej zdefiniowanych barw, kolorową obręcz i 3 suwaki, które pozwalają na precyzyjny wybór barwyProgram posiada również obsługę warstw. Możemy dodawać nowe warstwy, importować zdjęcia, zmieniać przezroczystość warstw, wyłączać ich widoczność oraz zmienić ich położenie. Daje nam to małą namiastkę Photoshop-a, którego w wersji znanej z komputerów nie uświadczymy na urządzeniach z Androidem.

Program nie zastąpi nam w stu procentach znanych programów do obróbki grafiki rastrowej typu Gimp czy Photoshop. Program nawet nie ma na celu naśladować wyżej podanych programów. Ten program jest do szkiców, które chcemy szybko komuś pokazać lub dla osób, którzy chcą po prostu coś sobie narysować w miarę szybko i wygodnie. Mówiąc wygodnie mam na myśli korzystanie z tego programu na ekranie o przekątnej minimum 5 cali. Im niżej tej wartości, tym program będzie coraz mniej wygodny.