MójDroid.pl

Chińskie firmy – czy warto kupować od nich telefony?

2014-01-20
|
Szczepański Jacek

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć zwiększoną ilość urządzeń producentów pochodzenia chińskiego. Takie urządzenia dzisiaj nie tylko wypełniają najniższe półki, ale również te wysokie. ,,Chińczyki’’ są oferowane u operatorów. Warto kupować urządzenia z chińskim rodowodem? Wszystko zależy od wielu czynników. Tą kwestię rozpatrzę w tym artykule.

Nowa jakość

Aby się wyłonić spośród tłumu, chińskie telefony mają zaskakiwać (oczywiście pozytywnie). Producenci państwa środka muszą się prześcigać w różnych konkurencjach takich jak świetny design, innowacyjne funkcje lub cena. Taka mobilizacja zmusza producentów do stwarzania coraz lepszych urządzeń pod względem jakości wykonania a także nowatorskich rozwiązań.

Świetny design

W chińskich telefonach z wyższej półki możemy zauważyć coraz większe starania producentów o wygląd urządzeń. Nie ma się czemu dziwić, gdyż takie urządzenia muszą się w jakiś sposób wyłonić spośród milionów przeciętnych smartfonów. Możemy spojrzeć na przykład na propozycję od Huawei – model Ascend P6 (flagowiec z roku 2013), który wygląda naprawę subtelnie. Można wspomnieć o tym, że był on reklamowany jako najcieńszy telefon na świecie. Ciekawym wyglądem może pochwalić się też model firmy Xiaomi – Mi 3 (przedstawiony na zdjęciu tytułowym). Jego interfejs również jest bardzo specyficzny – jest to popularna nakładka MIUI.

Innowacje

Wśród chińskich telefonów bez żadnych nakładek (czysty Android), funkcjonalna, szybka i ładna nakładka graficzna to klucz do portfeli użytkowników. Wspomniane wcześniej MIUI (dostępne zresztą na telefony innych producentów), lub ColorOS producenta Oppo pokazują, że kolejna nakładka kolejnego producenta (tym bardziej z Chin) nie musi być nudna i wolno działająca. Chińczycy potrafią zaskoczyć również innowacyjnymi rozwiązaniami w budowie telefonu. Na przykład firma Oppo wprowadziła takie rozwiązania jak obracana kamera (to rozwiązanie użyto już wcześniej, lecz nie w smartfonie) lub touch pad z tyłu urządzenia (ułatwia to sterowanie telefonem).

Gwarancja

Nie wszystko jest tak kolorowo, jak nam się wydaje. Jeżeli kupujemy telefon, który jest dostępny u polskiego operatora (firmy takie jak ZTE lub Huawei), to z gwarancją nie ma najmniejszych problemów. Schody zaczynają się wtedy, gdy kupimy telefon w sklepie typu IBUYGOU lub ALIEXPRESS. Nie jest to zbyt kolorowa wizja, gdy musimy wysyłać nasze urządzenie na drugi koniec świata.

Kupno urządzenia z chińskim rodowodem należy dokładnie przemyśleć. Należy dokładnie zastanowić się nad źródłem, z którego pochodzić będzie urządzenie jak i nad jakością samego urządzenia. Możemy się natknąć na wiele opinii na temat danych urządzeń, lecz niektóre z nich będą negatywne tylko dlatego, że te urządzenia pochodzą z Chin. Przy czytaniu każdych opinii należy przeanalizować każdy argument za/przeciw i się zastanowić, czy dany argument ma dla nas znaczenie.