MójDroid.pl

Dlaczego przycisk aparatu jest ważny?

2014-01-28
|
Szczepański Jacek

Jeszcze kilka lat temu, gdy na rynku królowały klasyczne telefony na guziki nikt by nie pomyślał, że telefony w 2 dziesięcioleciu XXI wieku będą miały świetne aparaty, które spokojnie mogą konkurować z tańszymi aparatami cyfrowymi. Tak się oczywiście stało, a obecnie najwięcej zdjęć jest robionych właśnie smartfonami.

Coraz więcej producentów smartfonów odchodzi od stosowania przycisku od aparatu. Do końca nie wiadomo, czym to jest spowodowane. Może być to walka o miejsce w smartfonie, którego i tak wiecznie mało. Taki przycisk nie zużywa co prawda dużo miejsca, lecz gdy producenci zmieniają sloty na karty SIM z micro na ,,nano’’ gdzie różnica jest znikoma (15 × 12 mm vs. 12,3 × 8,8 mm) to już nic mnie nie zdziwi. Mimo wszędobylskich ekranów dotykowych, taki przycisk przynosi sporo udogodnień.

Szybkie włączanie aparatu

Dajmy na przykład taką sytuację – idziemy ulicą i nagle zauważamy coś, co jest bardzo szybko ulotne i co warto uwiecznić. Wyciągamy telefon, odblokowujemy ekran, szukamy skrótu do aplikacji do aparatu. Trochę to trwa. Jest jeszcze inna możliwość – przechodzimy do aparatu z ekranu blokady poprzez skrót. Ale można szybciej – wyciągamy telefon i naciskamy przycisk aparatu – naszym oczom ukazuje się interfejs aparatu. Rozwiązanie szybsze i praktyczniejsze od standardowych rozwiązań np. Samsunga.

Łatwiejsze ustawianie ostrości

Gdy już włączyliśmy aplikację aparatu i chcemy zrobić zdjęcie to zwykle musimy tapnąć na wirtualny przycisk ekranu – zasłania on część obszaru roboczego (co prawda małą jego część, ale zawsze jednak), a może nam się zdarzyć, że telefon niepoprawnie ustawi ostrość. Musimy zjechać paluchem z przycisku na ekran. Nie łatwiej użyć do tego celu przycisku aparatu? W tym przypadku możemy ponawiać operację ustawienia ostrości w szybkim czasie do pożądanego efektu bez żadnych skutków ubocznych.

Łatwiejsze robienie ,,selfie’’

Nie ukrywajmy – wiele ludzi robi robi sobie tak zwane ,,selfie’’. Oznacza to po prostu zdjęcie, które sami sobie robimy. Przednie kamerki oferują coraz lepszą jakość, lecz to nadal nie jest poziom głównych aparatów. Oczywiście są takie rozwiązania jak w Oppo N1, gdzie mamy jeden obracany aparat, lecz to nadal jest marzenie wielu Europejczyków. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie sobie zdjęcia tylnym aparatem – problem jest w przypadku urządzeń pozbawionych przycisku aparatu. Jeśli mamy do dyspozycji przycisk aparatu to wiemy dokładnie gdzie jest spust aparatu, ponieważ mamy go wyczuwalnego pod palcem. Natomiast w przypadku rozwiązania z przyciskiem ekranowym sprawa nam się bardzo komplikuje. Próby wykonania ,,selfie’’ trafiając palcem w przycisk czasami kończą się wyjściem z aplikacji aparatu.

Dodatkowe możliwości poprzez funkcje ,,custom rom-ów”

Niewiele osób o tym wie, ale taki przycisk potrafi wiele więcej (o ile się go zaprogramuje). Potrafi na przykład odblokować ekran (opcja dla urządzeń z niewygodnym umiejscowieniem przycisku ,,Power’’). Przycisk aparatu potrafi również odpowiadać za włączanie i wyłączanie muzyki przy zablokowanym ekranie. Opcje są nieograniczone i to tylko od nas zależy, do czego takiego przycisku będziemy używać.