MójDroid.pl

Nasze smartphony są poważnie zagrożone

2015-03-26
|
Roger s

Użytkownicy nowoczesnych smartfonów coraz chętniej korzystają z rozmaitych usług dodatkowych, jak chociażby pobieranie nowych gier i aplikacji czy przesyłanie w załącznikach różnych plików. Jednocześnie niewiele osób zastanawia się nad tym, czy te wszystkie działania na pewno są bezpieczne.
 

System Android jest oprogramowaniem na swój sposób otwartym, co ma swoje wady i zalety. Do tych ostatnich niewątpliwie należy zaliczyć to, że można go stosować na różnych telefonach (oraz innych urządzeniach) i bez względu na to, kto jest producentem danego modelu, urządzenie będzie działało tak samo dobrze. W dodatku nawet początkujący programiści mogą bez większego trudu przygotować proste aplikacje na Androida. Problem pojawia się wtedy, gdy ktoś chce uprzykrzyć życie innym użytkownikom i zamiast pracować nad prostą grą czy programem, decyduje się stworzyć wirusa na telefony komórkowe. Wbrew pozorom, ich liczba nieustannie rośnie, a straty jakie użytkownik smartfona może ponieść w wyniku ich działania są coraz dotkliwsze.

Dlaczego wirus w telefonie jest niebezpieczny?

Zdaniem Mateusza Dobrowolskiego, eksperta ze sklepu Omegasoft.pl, jedną z najczęściej spotykanych właściwości wirusów komórkowych jest to, że umożliwiają ich autorom zdobycie dostępu do prywatnych danych użytkownika, jak chociażby treści wysyłanych przez niego wiadomości SMS. O ile upublicznienie treści rozmowy ze znajomym lub członkiem rodziny nie wydaje się być specjalnie szkodliwe, to sytuacja wygląda inaczej, gdy chodzi o wiadomości SMS przesyłane przez banki. Tym samym przestępca może nawet okraść nieświadomego użytkownika zawirusowanego telefonu. Problem stanowią również niebezpieczne aplikacje, które w tle pobierają rozmaite szkodliwe oprogramowanie. Nie dość, że naraża to użytkownika na straty związane z podwyższonym zużyciem transferu danych, to dodatkowo nieprzydatne oprogramowanie coraz bardziej zapycha pamięć telefonu, a w skrajnych przypadkach może uszkodzić system lub utrudnić korzystanie z podstawowych funkcji telefonu.

Przykładowe wirus w telefonie

Jeden z producentów oprogramowania, który ma w swojej ofercie antywirus mobile przygotował niedawno zestawienie gier i aplikacji, które najczęściej infekują telefony. Należą do nich między innymi gry z serii Counter Elite Force, Wild Man, Pretty women lingerie puzzle i Baloon Game. Lista jest oczywiście dużo bardziej rozbudowana i zawiera kilkaset pozycji, dlatego warto się z nią zapoznać przy najbliższej okazji. Jeśli natomiast okaże się, że ktoś posiada zainstalowane zawirusowane oprogramowanie, to należy skorzystać z antywirusa lub całkowicie wyczyścić pamięć telefonu i przywrócić go do stanu fabrycznego.