MójDroid.pl

Charakterystyka smartfona do 1000 złotych. Jaki powinien być?

2018-04-05
|
Roger s

Nie jest dzisiaj czymś nadzwyczajnym, że ktoś kupuje smartfona za 2000 czy 3000 zł. Choć to dużo, nie robi takiego wrażenia, jak dawniej. Mimo to, większość osób celuje w niższą półkę cenową - w smartfon do 1000 złotych. Jeśli też jesteśmy w tej grupie, powinniśmy wiedzieć, czym powinien się charakteryzować.
 

Smartfon do 1000 - jakie powinien mieć parametry?

Niektórym się może wydawać, że skoro telefon kosztuje mniej niż 1000 zł, to nie ma nic do zaoferowania, ma słabe parametry techniczne i w ogóle nie jest wart uwagi. To oczywiście nieprawda, bo często w tym przedziale cenowym znajdziemy porządne modele, które będą nam dobrze służyć i to przez wiele lat. Żeby jednak tak było, zawsze zwracajmy uwagę na najistotniejsze parametry.

I tak, procesor powinien być minimum 4-rdzeniowy z częstotliwością taktowania od 1,4 GHz wzwyż, pamięć RAM to minimum 2 GB, ale lepiej, jak jest więcej, pamięć wbudowana powinna zaczynać się od 16GB, a pojemność baterii dobrze jak ma chociaż 3000 mAh.

Równie ważne są inne dane, jak rodzaj ekranu i jego rozdzielczość (IPS, Full HD 1920 x 1080), system operacyjny (im nowsza wersja Androida, tym lepiej), łączność (oczywiście Wi-Fi, Bluetooth, ale też NFC) i niezbędne złącza (miniJack, microUSB). Aparaty powinny być dwa, czyli główny i przedni. Cenne są również dodatkowe funkcje, przykładowo DUAL SIM, MultiTouch, czytnik linii papilarnych.

Smartfon do 1000 - prześwietlamy parametry

Wymieniliśmy najważniejsze parametry techniczne, a teraz pokażemy, dlaczego są tak istotne i jak wpływają na działanie urządzenia. Jeśli chodzi o procesor, to nie będzie przesady, gdy powiemy, że ma tak duże znaczenie, jak w komputerach. A to oznacza, że im wyższa częstotliwość, tym korzystniej, bo procesy w telefonie mogą zachodzić szybciej. Szybko działający, niezawodny sprzęt? O to przecież chodzi.

Wspomnieliśmy, że smartfon do 1000 złotych powinien mieć pamięć RAM na poziomie minimum 2 GB, a teraz zastanówmy się, czemu to takie ważne. Podobnie jak w przypadku procesora, im wyższa pamięć, tym lepsze działanie telefonu. Przykładowo smartfon lepiej radzi sobie z codzienną pracą, z płynnym przejściem jednej aplikacji w drugą.

Pamięć wbudowana nie może być zbyt mała, a 16 GB w telefonie do 1000 zł, to absolutne minimum. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ od tego zależy, jak dużo informacji uda się zapisać w smartfonie. Mowa tu o wszystkim: numerach telefonu, adresach e-mail, zdjęciach, klipach wideo czy plikach dźwiękowych - jeśli chcemy móc je przechowywać w telefonie, pamięć nie powinna nas ograniczać.

Czy jest nam potrzebna pojemna bateria? To zależy, do czego będziemy używać smartfona, ale jak szukamy sprzętu do 1000 złotych, to raczej chcemy czegoś więcej niż wykonywanie połączeń i pisanie smsów. Do tego wystarczy nieduża pojemność, ale jak planujemy korzystać z WiFi, modemu 3G, plików mp3, zdjęć i klipów, zainwestujmy w urządzenie z solidną baterią, jak wspomnieliśmy, o minimum 3000 mAh. Jeśli to zlekceważymy, możemy być pewni, że często będziemy ładować telefon, co nie napawa zachęcająco.

O czym jeszcze pamiętać?

Nie ma wątpliwości, że parametry są najważniejsze, bo od nich zależy, jak nam się będzie korzystało z danego smartfona Niemniej, zawsze zwracajmy uwagę na coś jeszcze, na to, czy podoba nam się wybrany sprzęt. Niby oczywistość, ale nie do końca, bo wiele osób, zamiast brać to pod uwagę, sugeruję się tylko specyfikacją. To ważne, by wybrany telefon naprawdę nam się podobał, a nie był tylko kompromisem między tym, czego szukamy, a tym, co jest aktualnie na rynku.

Smartfon do 1000 złotych może być sprzętem niezawodnym, solidnym, działającym długie lata, ale żeby tak było zawsze, pamiętajmy o sprawdzeniu tego, co najistotniejsze.