MójDroid.pl

Ładowanie bezprzewodowe – wygoda czy fanaberia?

2018-09-06
|
Artykuł sponsorowany

Smartfony towarzyszą nam praktycznie przez cały dzień. Pomagają w komunikacji, pracy, śledzeniu informacji ze świata oraz służą rozrywce. Niestety, ich baterie wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Każdy, kto intensywnie korzysta z telefonu, wie doskonale, że częste ładowanie to konieczność. Podłączanie smartfona do ładowarki bywa jednak kłopotliwe, zwłaszcza gdy musimy mieć do niego swobodny dostęp. Na szczęście istnieje alternatywa. Jest nią ładowanie bezprzewodowe.
 

Jeszcze do niedawna ładowanie bezprzewodowe było nowinką wykorzystywaną głównie przez pasjonatów elektronicznych i technologicznych innowacji. Obecnie staje się coraz popularniejsze również wśród osób, które nie odczuwają potrzeby pogoni za nowościami. Nie ma w tym nic dziwnego - ten sposób ładowania baterii telefonu jest naprawdę wygodny. Sprawdźmy więc jak działa ładowanie bezprzewodowe oraz czego potrzebujemy by móc w ten sposób ładować swój telefon.

Jak działa ładowanie bezprzewodowe?

Ładowanie bezprzewodowe, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się bez konieczności podłączenia telefonu do źródła energii elektrycznej. Jedynie ładowarka musi zostać podpięta do prądu. Ładowarki bazują na zjawisku indukcji lub rezonansu. Energia elektryczna zamieniana jest w fale elektromagnetyczne, które przekazywane są przez cewkę lub zestaw cewek. W telefonie, który dopasowany jest do ładowania bezprzewodowego, również znajdziemy cewki, które odbierają wysyłane przez ładowarkę fale i tym samym ładują baterię w naszym telefonie. Co ważne, aby móc korzystać z ładowania bezprzewodowego, nie musimy w żaden sposób konfigurować parametrów ładowarki czy telefonu. Jest to więc technologia dostępna dla każdego, która nie wymaga od nas niczego, poza pozostawieniem telefonu w pobliżu ładowarki.

W tym miejscu warto nadmienić, że ładowarki bezprzewodowe wciąż nie posiadają dalekiego zasięgu działania (choć wprowadzane są technologie, dzięki którym telefon może ładować się nawet metr od ładowarki). Dlatego też najlepsze efekty ładowania baterii otrzymamy kładąc go bezpośrednio na ładowarkę, która często ma postać płytki. Obecnie, w przypadku ładowarek indukcyjnych, odległość pomiędzy ładowarką a telefonem nie powinna przekraczać 7mm, zaś w przypadku ładowarek rezonansowych możemy zwiększyć odległość do 45 mm.

Czego potrzebuję by móc ładować telefon w ten sposób?

Zastanawiasz się, czy twój telefon może być ładowany bezprzewodowo? Aby mogło tak być musi być to smartfon wspierający tę technologię. Warto więc sprawdzić, czy twoje urządzenie oferuje taką możliwość. Na szczęście, obecnie nowoczesne modele smartfonów czołowych marek są wyposażone w taką funkcję. Poza tym potrzebujesz także odpowiedniej ładowarki. Obecnie na rynku dostępne są zarówno ładowarki stworzone przez producentów telefonów, jak i firmy oferujące zamienniki. Którą z ładowarek warto wybrać? Nie da się ukryć, że zamienniki oryginalnych ładowarek są tańsze, co więcej, często zachęcają nas również swoją niebanalną stylistyką oraz oryginalnym designem. Jednakże ich zakup nie jest najlepszym pomysłem. Kupując ładowarkę producenta twojego telefonu masz bowiem pewność, że jej działanie nie wpłynie negatywnie na stan twojego telefonu i baterii. Co więcej, fabryczne ładowarki to gwarancja optymalnych parametrów, a więc również krótszego czasu ładowania telefonu. Ładowarki producentów telefonów są wykonane z wyższej jakości materiałów, dzięki czemu możesz mieć pewność, że posłużą ci przez długi czas. Warto więc wydać nieco więcej w zamian za bezpieczne i szybkie ładowanie telefonu.

Podstawowe zalety ładowania bezprzewodowego

Ładowanie bezprzewodowe to przede wszystkim wygoda. Wystarczy bowiem umieścić nasz smartfon na podkładce ładowarki by bateria samoczynnie zaczęła się ładować. Doskonale sprawdza się więc w codziennych sytuacjach - w podróży, w pracy, podczas spotkań. Zaletą ładowania bezprzewodowego jest to, że bez trudu możemy sięgnąć po telefon wtedy, gdy jest nam potrzebny. Możemy więc zapomnieć o mozolnym wyplątywaniu telefonów z kabli czy trudnościami z trafieniem do portu USB. Ładowarki bezprzewodowe możemy wykorzystać do każdego modelu telefonu posiadającego funkcję ładowania bezprzewodowego. Możemy więc zapomnieć o konieczności poszukiwania ładowarki z pasującą do naszego telefonu końcówką kabla. Słowem, jest to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych, które sporo czasu spędzają poza domem. Pozwala nam ono bowiem szybko naładować swój telefon wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do energii elektrycznej. Co ważne, ładowanie bezprzewodowe w żaden sposób nie wpływa negatywnie na żywotność baterii w smartfonie.

Minusy ładowarek indukcyjnych

Mówiąc o ładowaniu bezprzewodowym nie sposób nie wspomnieć również o wadach tego rozwiązania. Nie da się bowiem ukryć, że technologia ta wciąż nie jest doskonała. Przede wszystkim wciąż wymaga od nas by telefon znajdował się w bardzo bliskim sąsiedztwie ładowarki. Nie da się również ukryć, że ładowanie telefonu w ten sposób jest nieco mniej efektywne od tradycyjnego ładowania przewodową ładowarką - szacuje się, że czas ładowania wydłuża się o jedną trzecią. Tak więc, ładowanie indukcyjne to dobre rozwiązanie w przypadku, w którym zależy nam na tym, by w każdej chwili móc sięgnąć po telefon, bez konieczności odpinania go od kabla ładowarki. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na szybkim i pełnym naładowaniu baterii smartfona - wciąż nie powinniśmy rozstawać się również z tradycyjną ładowarką.

Podsumowując, ładowanie bezprzewodowe to rozwiązanie, które zapewnia komfort korzystania z telefonu w każdych warunkach. Co więcej, specjaliści zajmujący się tworzeniem nowych technologii starają się coraz bardziej rozwijać ten rodzaj ładowarek, np. poprzez prace nad wprowadzeniem ładowania adaptacyjnego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tej technologii, odwiedź stronę https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/07/24/jak-dziala-ladowanie-bezprzewodowe/. Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji oraz wywiad ze specjalistą firmy Sony Mobile, który zdradza tajniki ładowania bezprzewodowego.