MójDroid.pl

Smartfon, czyli inteligentny telefon. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego modelu?

2016-09-22
|
Artykuł sponsorowany

Trudno oprzeć się potrzebie posiadania urządzenia, które łączy w sobie wiele funkcji i zastępuje co najmniej kilka sprzętów, które na co dzień pomagają nam organizować życie. Smartfon służy nie tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych, ale także, a może właśnie przede wszystkim, do przeglądania Internetu, odbierania i wysyłania poczty elektronicznej, robienia zdjęć, nagrywania filmów czy korzystania z systemu nawigacji satelitarnej.

Bogata oferta modeli dostępnych na rynku umożliwia dobór inteligentnego telefonu do potrzeb i objętości portfela potencjalnego użytkownika. Jednocześnie również, wprowadza niemałe zamieszanie w głowie, którego efektem ma być wybór doskonałego telefonu. Jak to zrobić? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak w chaosie odnaleźć ideał?

Serce, czyli procesor w smartfonie

To niewielki moduł, który odpowiada za wykonywanie operacji, pobieranie danych z pamięci i ich interpretowanie. Im procesor ma więcej rdzeni, tym może sprawniej, wydajniej i płynniej pracować w obszarze wielu zadań. Przeciętny smartfon powinien posiadać minimum 4 rdzenie, by nie zawieszał się podczas gry czy pracy na kilku stronach jednocześnie. Jedne z czołowych smartfonów mają nawet po 8 rdzeni, dlatego ich obsługa jest efektywniejsza, a co za tym idzie przyjemniejsza.

Rozdzielczość i przekątna ekranu

To podstawowe parametry, za pomocą których dzieli się smartfony na podgrupy. Zwykle są dwie – pierwsza – do 5 cali, druga – powyżej 5 cali. Optymalna rozdzielczość dla pierwszej grupy wynosi 720x1280 pikseli i zapewnia doskonałą ostrość obrazu, intensywną kolorystykę i wysoki kontrast, dzięki czemu to, co widzimy na wyświetlaczu jest bardzo zbliżone do realnego widoku.

Przyjmuje się, że te telefony, które mają ekran powyżej 5 cali powinny mieć rozdzielczość 1080x1920 lub jeszcze wyższą 1440x2560, dającą nieskazitelną ostrość i perfekcyjne kolory. Rozdzielczość HD i FullHD oprócz tego, że oddaje niemal rzeczywisty obraz to jest energooszczędna i nie obciąża baterii. Topowi producenci sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych wprowadzają na rynek nowoczesne technologie, w których obraz przechodzi najśmielsze oczekiwania użytkownika. Powstał nowy ranking smartfonów, który wnikliwie bada parametry smartfonów z roku 2016, także tych innowacyjnych modeli.

Jak chwytać chwile? Jaki smartfon do selfie?

Prawdopodobnie większość przyszłych użytkowników smartfonów większą wagę przykłada do jakości aparatu fotograficznego niż samego procesora, toteż te, niejednokrotnie przewyższają parametrami tradycyjny aparat do robienia zdjęć. Warto zwrócić uwagę na ilość megapikseli, ponieważ ich liczba bezpośrednio wpływa na jakość, ostrość i kontrast kolorystyczny obrazu.

Najlepsze na rynku modele mają po 12 Mpx, które w połączeniu z szybkim i dobrym autofokusem oraz stabilizacją obrazu dają niedoścignione dla kultowych smartfonów fotografie. A co z selfie? Do tego niezbędny jest aparat umieszczony na froncie urządzenia. Ten w pełni zasłuży na miano aparatu, jeśli jego rozdzielczość będzie wahała się między 5 a 8 Mpx.