MójDroid.pl

Smartfon prawie jak lustrzanka. Na co zwrócić uwagę wybierając smartfon do fotografii?

2018-03-09
|
Roger s

Nie ma potrzeby kupowania profesjonalnej i drogiej lustrzanki do robienia nieprzeciętnych zdjęć. Postęp technologiczny sprawił, że na rynku jest wiele najróżniejszych smartfonów, które zostały wyposażone w bardzo dobrej jakości aparaty fotograficzne. Za ich pomocą można stworzyć zapierające dech w piersiach zdjęcia, a ponadto dostępne są najróżniejsze akcesoria, które jeszcze bardzie ułatwiają nam zadanie. Oczywiście nie każdy model telefonu umożliwi nam osiągnięcie pożądanych rezultatów, dlatego też nasuwa się pytanie – na co zwrócić uwagę, wybierając smartfona do fotografii?
 

Dobry smartfon do fotografii, czyli jaki?

Z całą pewnością nie ma potrzeby kupowania lustrzanki do robienia unikalnych zdjęć. Tym bardziej, jeśli nie jest się profesjonalnym fotografem, nie ma sensu inwestowania w specjalistyczny aparat. Smartfony z roku na rok są w stanie robić coraz lepszej jakości zdjęcia. Stały się one wielofunkcyjnymi urządzeniami, które coraz częściej zastępują nieporęczne i duże aparaty fotograficzne oraz ciężkie i skomplikowane w obsłudze lustrzanki. Zdjęcia wykonane telefonem z dobrej jakości aparatem w żaden sposób nie odbiegają od tych wykonanych za pomocą profesjonalnej lustrzanki. Podczas wybierania smartfona do fotografii, należy z pewnością zwrócić uwagę na obiektyw, matrycę i piksele. Wcale nie ma potrzeby kupowania najdroższego modelu. Ważne jest to, aby obiektyw miał wysoką jasność, co jest szczególnie istotne podczas robienia zdjęć przy słabym oświetleniu. Im jaśniejszy będzie obiektyw, tym więcej będzie wpadać do matrycy światła, a dzięki temu można otrzymać jaśniejsze zdjęcia nawet wtedy, gdy będą one wykonywane podczas niesprzyjających warunków. Przyjrzeć się należy wartości przesłon – im podana wartość jest niższa, tym lepiej.

Jeśli chodzi o matrycę, to polecane są smartfony wyposażone w matryce o przeciętnych rozmiarach – mniej więcej 1/2.3 cala. Przy matrycy znacznie ważniejsza kwestia jest jej fizyczna wielkość, a nie rozdzielczość. Co zatem z liczbą pikseli. Okazuje się, że w przypadku aparatów w smartfonach obowiązują inne zasady niż w tradycyjnych aparatach fotograficznych. Jako, że matryce smartfonów są znacznie mniejsze, to duża liczba pikseli się nie sprawdzi. Przyczyni się to bowiem do pogorszenia jakości zdjęć. Tak naprawdę to w aparatach telefonów liczy się nie ilość, a wielkość pikseli. Im większy jest piksel, tym więcej wpada do niego światła. W ten oto sposób można liczyć na mniej szumów. W takim razie jaka będzie najlepsza ich ilość? Zaleca się wybierać smartfony do fotografii z aparatami, w których ilość pikseli wynosi nie więcej niż 16 megapikseli.

Inne istotne czynniki

Każdy fotograf dobrze wie, jak bardzo ważna jest dobra stabilizacja obrazu. W związku z tym należy zwrócić uwagę na ISO, gdyż pod tym parametrem kryje się stabilizacja optyczna. Dzięki zadbaniu o tą kwestię, można cieszyć się nieporuszonymi i ostrymi zdjęciami nawet podczas robienia zdjęć z ręki czy też robiąc selfie. Funkcja stabilizacji obrazu jest nieoceniona podczas robienia fotografii nocą oraz podczas nagrywania filmów. Jeśli zaś nie chcemy, aby umknął nam żaden istotny moment czy też robimy zdjęcia obiektom będącym w ruchu, to zwróćmy uwagę na to, czy jest autofocus. Kolejnym istotnym elementem jest lampa błyskowa. Najlepszym wyborem będą lampy ksenowe, a po nich lampy LED, które są nieco słabsze. Można także spotkać się ze smartfonem, gdzie zastosowano podwójne diody LED – generują one inne barwy. Taka opcja daje większe możliwości wyboru, jedli chodzi o oświetlenie. Jeśli zaś chcemy cieszyć się bardzo wysoką jakością zdjęć, to szukajmy smartfonów z aparatem umożliwiającym zapis zdjęć w formacie RAW. Chodzi tutaj o cyfrowy zapis, bez żadnej obróbki. Wówczas można liczyć na lepszy kontrast i mniejsze szumy. Takie zdjęcie idealnie nadaje się do dalszej obróbki.

Przydatne dodatki, na które warto zwrócić uwagę

Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o dodatki do smartfonów. Znajdzie się także coś dla fotografów. Z tych sprzętowych bardzo ciekawą opcją jest fizyczny spust migawki. Warto również przyjrzeć się wbudowanej pamięci i możliwości jej rozszerzenia za pomocą kart micro SD. Z kolei obecność przedniej kamerki jest bardzo przydatne do robienia selfie i podczas wideo rozmów. Ciekawą opcją jest także podwójny aparat. Obiektyw standardowy plus obiektyw szerokokątny zapewnia szeroki kąt widzenia i pozwala uchwycić więcej krajobrazu. W wielu przypadkach kąt widzenia aparatów w smartfonach wynosi zaledwie od 30 do 80 stopni. Inwestując w poręczny i wygodny obiektyw do telefonu #CLIPPO, zyskuje się szerokokątny obiektyw 180°. + piękne zdjęcia Macro i Fish Eye. Montaż tego obiektywu jest banalnie prosty i można to zrobić jednym ruchem w przeciągu paru sekund. Dzięki temu gadżetowi zdjęcia wykonywane telefonem są ciekawsze, a ich kolorystyka zyskuje na głębi. Na rynku dostępne są także najróżniejsze aplikacje do smartfonów związane z fotografią. Pomocnym gadżetem, jeśli chodzi o stabilizację obrazu, jest statyw.

Podsumowując, jeśli planujemy kupić smartfon z myślą o robieniu zdjęć, to trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Zawsze należy zapoznać się dokładnie ze specyfikacją urządzenia.