MójDroid.pl

Szukasz telefonu z dobrym aparatem? Zwróć uwagę na te parametry

2018-11-22
|
Roger s

Współcześnie telefon z aparatem to już właściwie standard. Telefon praktycznie zawsze mamy przy sobie, dzięki czemu możemy uchwycić i uwiecznić każdą chwilę. By jednak wykonywane przez nas zdjęcia miały odpowiednią jakość, aparat w telefonie powinien posiadać określone parametry. Na co należy zwrócić uwagę?

Parametry aparatów w telefonach bardzo szybko się zmieniają. Niegdyś stanowiły niezbyt kuszącą alternatywę dla aparatów kompaktowych, dziś coraz śmielej z nimi konkurują, zapewniając bardzo dobrej jakości zdjęcia w każdych warunkach. Aparaty w telefonach mają jeszcze jedną, istotną zaletę – jako że z telefonami niemal się nie rozstajemy, zawsze mamy je przy sobie, więc zdjęcie możemy zrobić w dowolnej chwili.

Kupujemy telefon z aparatem – na co zwrócić uwagę?

By jednak jakość wykonanej fotografii była zadowalająca, aparat w telefonie musi posiadać odpowiednie parametry techniczne. Jeśli chcemy kupić nowy telefon, który zamierzamy wykorzystywać do robienia zdjęć, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na: rodzaj wyświetlacza, jasność obiektywu, pamięć RAM, pamięć użytkową, procesor oraz rozdzielczość, a ponadto ewentualne dodatkowe funkcje.

Telefon z dobrym aparatem – jakie parametry?

Poszukując telefonu z dobrym aparatem, warto rozejrzeć się za modelem z wyświetlaczem AMOLED, który zapewnia intensywne, nasycone kolorami obrazy. Ciekawą alternatywą dla technologii AMOLED, stosowanej głównie w droższych smartfonach, są wyświetlacze IPS LCD, które oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Na rynku dostępne są również telefony z wyświetlaczami TFT LCD, jednak jest to relatywnie najsłabsza technologia.

Wybierając telefon, który ma nam służyć do robienia zdjęć, trzeba wziąć pod uwagę także jasność obiektywu. Fotografowie doskonale wiedzą, jak ważną rolę odgrywa ten parametr, zwłaszcza podczas robienia zdjęć po zmroku czy w słabo oświetlonych wnętrzach. W takich warunkach najlepiej poradzą sobie aparaty o jasności obiektywu wynoszącej f/1.8 oraz f/1.7, niemniej zadowalający rezultat uzyskamy też korzystając ze sprzętu, w którym wartość ta wynosi f/1.5.

Kolejny aspekt to pamięć RAM, od której w znacznej mierze zależy płynność pracy systemu. Swobodne użytkowanie telefonu i aparatu zapewni nam już model z 2 GB pamięci RAM, choć w sklepach ze sprzętem elektronicznym nie brakuje również urządzeń z 4 GB pamięci RAM.

Bardzo duże znaczenie ma także pamięć użytkowa – ten parametr determinuje, ile zdjęć będziemy mogli przechowywać w naszym telefonie. W tym przypadku, mając na uwadze, że na telefonie zainstalujemy też od kilku do kilkunastu aplikacji, pamięć 32 GB wydaje się absolutnym minimum. Z kolei chcąc nagrywać telefonem również filmy, lepiej zainwestować w model o pamięci użytkowej co najmniej 64 GB.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem telefonu? Bez wątpienia zastosowany procesor – najwydajniejsze, a zarazem szczególnie polecane są te ośmiordzeniowe. Istotna jest także rozdzielczość aparatu. Optymalnym rozwiązaniem jest model o rozdzielczości wynoszącej od 12 do 16 megapikseli.