MójDroid.pl

Wirtualna rzeczywistość w Twoim domu

2016-11-10
|
Artykuł sponsorowany

Jeszcze kilka lat temu zachwycaliśmy się technologią 3D, która podbiła kino i gry komputerowe. Dziś twórcy idą jeszcze dalej, oferując nam wirtualną rzeczywistość, dzięki której możemy poczuć się jak uczestnicy zdarzeń, które oglądamy. Sprawdźmy, jakie są możliwości współczesnej technologii.
 

Czym jest wirtualna rzeczywistość

Choć to pojęcie zyskuje na popularności dzięki takim producentom jak Samsung czy Sony, to z całą pewnością nie jest ono nowe. Wirtualna rzeczywistość często pojawiała się w książkach i filmach science fiction, rozpalając wyobraźnię wielu osób. W latach 90 powstawały pierwsze gogle, które miały „przenieść gracza do wirtualnego świata” i umożliwić mu obserwowanie zdarzeń z perspektywy pierwszej osoby. Były to jednak sprzęty nieporęczne i przede wszystkim drogie, co sprawiało, że dostęp do nich był znacząco ograniczony - co zaznacza Artur Piórkowski z Matrix Media.

Samsung Gear VR

Jeśli jesteście posiadaczami Samsunga s6 lub s7, to z całą pewnością warto rozważyć dokupienie do niego gogli Gear VR. To urządzenie, do którego wkładamy swojego smartfona i dzięki specjalnym czujnikom obraz na ekranie zostaje dopasowany w taki sposób, byśmy mogli ulec wrażeniu, że jesteśmy uczestnikami zdarzeń, które oglądamy. Zaletą urządzenia jest stosunkowo niska cena. Już za kilkaset złotych możemy cieszyć się wirtualną rzeczywistością w swoim domu, grając w zainstalowane gry, np. w Temple Run VR lub oglądając filmy. Można też w ten sposób oglądać zdjęcia panoramiczne. Do minusów na pewno należy zaliczyć fakt, że jest ono kompatybilne z niewielką ilością modeli Samsunga.

Playstation VR

Fani konsol długo czekali na rozwiązanie, które pozwoli im zagrać w ulubione gry, korzystając z wirtualnej rzeczywistości. Jedna z najciekawszych propozycji pochodzi od Sony. Ciekawostką jest to, że to urządzenie współpracuje z komputerami PC i konsolami konkurencji. Użytkownicy zwracają uwagę na takie praktyczne rozwiązanie jak możliwość regulacji wady wzroku w goglach, dzięki czemu również osoby noszące okulary będę mogły komfortowo z niego korzystać. Zaletą jest również szeroki kąt widzenia i głębia kolorów, które pozwalają lepiej zanurzyć się w wirtualny świat. Minusem jest na pewno brak wbudowanych słuchawkach, co sprawia, że musimy korzystać z dodatkowego sprzętu. Na pochwałę zasługuję jednak czujnik śledzenia ruchu głowy, dzięki któremu całość rozrywki przebiega płynnie. Za konsolę Playstation VR zapłacimy tyle, co za Playsation 4, czyli ok. 1700zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że inne rozwiązania tej klasy są nawet kilkukrotnie droższe.