MójDroid.pl

Wybieramy smartfona - kilka ważnych uwag

2018-06-27
|
Roger s

Wybór smartfona może nastręczyć trudności, bo rynkowa oferta jest bardzo bogata. Czy jesteśmy w markecie elektronicznym, czy przeglądamy to, co jest dostępne na stronach internetowych różnych sklepów, przekonujemy się, jak jest tego dużo. Co prawda dobrze mieć wybór, ale jego nadmiar może przeszkadzać, sprawiać, że nawet jak już na coś się zdecydujemy, nie jesteśmy pewni, czy dobrze zrobiliśmy. Żeby nie mieć takich wątpliwości lepiej już przed kupnem sprawdzić to, co najważniejsze. No właśnie co to takiego?
 

Solidna bateria to podstawa

Nie może być inaczej, bo od wytrzymałej baterii zależy, jak długo bez ładowania będziemy mogli korzystać z urządzenia. A przecież telefon zabiera się wszędzie i przydaje się zawsze, więc powinien być stale do dyspozycji. Naprawdę porządna bateria to taka, która ma pojemność powyżej 4000 mAh. Co ciekawe, już w telefonach kosztujących od 600 do 1000 złotych pojawia się funkcja szybkiego ładowania, która w modelach za około 2000 złotych jest czymś normalnym. Możemy się zdziwić, ale nie zawsze w bardzo drogich modelach będzie pojemna bateria, a to dlatego, że mają one wydajne procesory, a poza tym wyposażone są w różne zaawansowane technologie.

Jaka obudowa?

Co prawda, chociaż najtańsze modele mają najczęściej obudowę wykonaną z plastiku, to nie musi oznaczać, że to zły wybór. Takie telefony są przeważnie lekkie i nie wyginają się przy mocniejszych uderzeniach. Często plastikowa obudowa pokryta jest dodatkowo warstwą lakieru. Droższe smartfony przeważnie mają obudowy metalowe, które z jednej strony są odporne na pęknięcia, ale przy uderzeniach istnieje ryzyko, że będą się wyginać.

Co warto wiedzieć o aparatach?

Trudno dziś sobie wyobrazić smartfona bez porządnego aparatu. Są w każdym modelu, a czasem wybiera się telefon właśnie pod tym kątem, aby robił dobre, jakościowe zdjęcia. Wielu osobom zastępuje to fotografie wykonywane innymi, dedykowanymi do tego celu urządzeniami, na przykład lustrzankami. Co więcej, w nowych smartfonach stosuje się coraz powszechniej dwa aparaty - zazwyczaj jeden z nich jest szerokokątny, drugi zaś przybliża obraz. W niektórych modelach Huawei, na przykład w Huawei p10 oprócz kolorowych, stosowane są też aparaty monochromatyczne, czyli czarno-białe. Jeśli planujemy robić dużo zdjęć, to nie oszczędzajmy pieniędzy na model z porządnym aparatem.

Pamięci nigdy za wiele

Pamięć RAM (pamięć operacyjna) jest niezwykle ważna w każdym telefonie. Pamiętajmy, że im jest jej więcej, tym lepiej. Tutaj od nadmiaru nic złego się nie stanie, a wręcz przeciwnie - telefon będzie sprawniej działał, bo na przykład lepiej będą otwierać się aplikacje. Ważna jest również pamięć masowa, przeważnie stosowany jest standard eMMC (w modelach tanich i klasy średniej). Jest jednak wolniejsza od UFS 2.0 czy UFS 2.1 (wykorzystywana w bardziej zaawansowanych urządzeniach).

To oczywiście nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę, bo równie ważne są takie aspekty, jak łączność bezprzewodowa i przewodowa, technologia wykonania ekranu czy zastosowany w telefonie procesor. Mimo to zwracając uwagę na te parametry, możemy być pewni, że wybrany przez nas smartfon będzie odpowiednio dobry.