Wielkość GB w roamingu w UE: dane na 2024 rok

Wielkość GB w roamingu w UE: dane na 2024 rok
Autor Wojciech Kowalski
Wojciech Kowalski07.02.2024 | 7 min.

Ile gigabajtów Internetu mobilnego przysługuje Ci w roamingu w Unii Europejskiej? Gdzie znajdziesz największe pakiety danych GB do wykorzystania za granicą bez dodatkowych opłat? W naszym zestawieniu przedstawiamy limit GB w roamingu w UE w wybranych ofertach abonamentowych i na kartę. Dowiesz się, które abonamenty dają najwięcej bezpłatnych gigabajtów transmisji danych w roamingu. Ostrzegamy jednak, że transfer danych w UE pomniejsza Twój limit krajowy.

Abonamenty z największymi limitami GB w roamingu UE

Największe pakiety danych w roamingu UE zapewniają topowe abonamenty operatorów komórkowych. Przykładowo, abonament Orange Plan L z października 2022 roku daje aż 19,57 GB w roamingu UE! Do tego otrzymujesz w Polsce 300 GB transmisji danych 5G.

Podobnie oferta Play Solo L gwarantuje 16,30 GB w roamingu przy nielimitowanym Internecie w kraju. Z kolei nowy abonament Orange Plan M udostępnia 15,22 GB w UE, a w Polsce 140 GB transferu danych.

Warta uwagi jest też oferta Plus XL 99 5G z limitem aż 9,92 GB roamingu UE i 250 GB w kraju. We wszystkich tych abonamentach skorzystasz także z nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów w Polsce oraz w roamingu UE.

Internet mobilny w roamingu bez limitu danych

Niektórzy operatorzy proponują nielimitowany Internet mobilny również w roamingu UE, co oznacza brak limitu transmisji danych za granicą. Jest to jednak zazwyczaj dodatkowa, płatna opcja. Przykładowo, Orange ma usługę Bez limitu GB w roamingu UE za 15 zł miesięcznie, a Play ma Roaming międzynarodowy za 25 zł miesięcznie.

Pozwalają one na korzystanie z mobilnego Internetu w UE bez martwienia się o zużycie pakietu danych. Warto je rozważyć, jeśli często podróżujesz po UE i potrzebujesz stałego dostępu do Internetu w telefonie.

Prepaid z dużymi limitami GB w roamingu UE

Również w ofertach na kartę można znaleźć spore pakiety GB w roamingu UE. Na przykład Heyah z T-Mobile przygotował kartę z limitem aż 10,55 GB transmisji danych w UE! Dodatkowo otrzymujesz tu 100 GB w Polsce oraz nielimitowane rozmowy i SMS-y.

Podobną ofertę ma wirtualny operator Lycamobile, gdzie za 30 zł miesięcznie skorzystasz z 11 GB Internetu mobilnego w roamingu UE, a w Polsce dostaniesz 70 GB. Są też tańsze karty Lycamobile z 10 GB w roamingu przy opłacie 49 zł.

Operator Internet w roamingu UE
Heyah 10,55 GB
Lycamobile 11 GB
Lycamobile 10 GB

Jak widać, oferty na kartę również pozwalają na spore zasoby GB w roamingu UE. Oczywiście ich limity są niższe niż w topowych abonamentach, ale czasem w zupełności wystarczą.

Czytaj więcej: Darmowy internet mobilny: przewidywania na 2024 rok

Ile GB w roamingu UE dają operatorzy?

Przeciętnie abonament komórkowy zapewnia od 5 do 15 GB transmisji danych w roamingu UE. Im droższy i bardziej rozbudowany pakiet, tym limit GB w roamingu zwykle jest wyższy. Nieliczni operatorzy w ogóle nie oferują darmowych gigabajtów w UE lub robią to w symbolicznych ilościach.

Z naszego zestawienia wynika, że najhojniej z GB w roamingu obchodzą się Orange i Play. W ich topowych abonamentach możesz liczyć nawet na ponad 15 GB transmisji danych w UE! Również w ofertach Lycamobile czy Heyah na kartę limity są zadowalająco wysokie.

Pamiętaj jednak, że transfer danych w roamingu UE zawsze pomniejsza Twój pakiet krajowy. Dlatego warto szacować swoje potrzeby i zwracać uwagę na takie szczegóły przy wyborze abonamentu.

GB w roamingu UE a abonament komórkowy

Wielkość GB w roamingu w UE: dane na 2024 rok

Jak już zostało powiedziane, limity GB w roamingu UE są z reguły wyższe w abonamentach niż ofertach na kartę. Koszt abonamentu jest oczywiście też zwykle wyższy, szczególnie przy bardziej rozbudowanych pakietach.

Na szczęście większość abonamentów umożliwia bezpłatne korzystanie z podstawowych usług w roamingu, czyli rozmów, SMS-ów i MMS-ów. Płacisz więc przede wszystkim za większe zasoby transmisji danych w UE.

Abonament komórkowy jest najlepszym wyborem, jeśli dużo podróżujesz po UE i potrzebujesz sporej ilości GB w roamingu bez martwienia się o dodatkowe opłaty.

Warto też sprawdzić, czy operator nie ma dodatkowej opcji typu „bez limitu GB w roamingu UE” za niewielką dopłatą. Dają one gwarancję stałego dostępu do Internetu mobilnego za granicą bez limitów.

Przykładowe ceny za roaming UE

Ile trzeba zapłacić za roaming UE z limitem kilkunastu GB transmisji danych? Przykładowo, abonament Orange Plan L z największym pakietem 19 GB kosztuje 85 zł miesięcznie. Do tego dochodzi jeszcze rata za nowy telefon komórkowy, jeśli go wybierzesz.

Niewiele tańszy jest abonament Play Solo L z 16 GB w roamingu w cenie również 85 zł. Sporo GB w UE za umiarkowaną cenę ma też abonament INEA z 10 GB w roamingu w cenie 50 zł miesięcznie.

Jeśli zaś chodzi o oferty na kartę, to przykładowo Heyah z T-Mobile, dający 10 GB w UE, kosztuje

  • 49 zł miesięcznie
  • 19 zł przez pierwszy miesiąc

Limity GB w roamingu UE w tych ofertach są całkiem spore, więc ceny wydają się uzasadnione. Oczywiście można też znaleźć tańsze abonamenty za 25-35 zł z przeciętnie 5 GB Internetu mobilnego w UE. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Zasady działania limitów GB w roamingu

Na koniec kilka istotnych zasad dotyczących wykorzystania pakietów GB w roamingu UE. Po pierwsze, transmisja danych w roamingu zawsze pomniejsza Twój pakiet krajowy. Jeśli więc masz np. 100 GB w Polsce i 10 GB w UE, to łącznie możesz wykorzystać 100 GB, z czego do 10 GB w roamingu.

Po drugie, przy korzystaniu z roamingu UE obowiązuje tzw. polityka FUP (fair usage policy), czyli zasady uczciwego korzystania z usług w roamingu. Chodzi o to, aby roaming był wykorzystywany tylko czasowo, gdy faktycznie przebywasz za granicą.

Dlatego operator może doliczyć Ci dodatkowe opłaty za roaming UE, jeśli np. przez ponad połowę miesiąca korzystasz z usług za granicą. Dokładne zasady FUP warto sprawdzić u swojego operatora.

Podsumowując, korzystaj z roamingu UE zgodnie z przeznaczeniem, pilnując jednocześnie limitów GB i terminów obowiązywania usług. Pozwoli Ci to bez stresu cieszyć się łącznością w całej Europie bez niespodziewanych, wysokich rachunków.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy przegląd limitów GB w roamingu UE w wybranych ofertach abonamentowych i na kartę. Okazuje się, że największe paczki danych za granicą zapewniają topowe abonamenty operatorów komórkowych, takich jak Orange, Play czy Plus. Można w nich uzyskać nawet 16-20 GB w roamingu UE!

Jednak również oferty na kartę, na przykład Heyah i Lycamobile, mają w zanadrzu spore zasoby GB w roamingu sięgające 10-11 GB. Całkiem nieźle jak na karty prepaid. Trzeba jednak pamiętać, że transfer danych w UE zawsze pomniejsza pakiet krajowy.

Jeśli więc często podróżujesz po UE i potrzebujesz kilkunastu GB internetu mobilnego w roamingu, to abonament komórkowy jest dobrym i opłacalnym wyborem. Szczególnie, gdy dodatkowo skorzysta się z opcji „bez limitu GB w UE” za niewielką dopłatę.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci lepiej zorientować się w ofertach i wybrać taką z najkorzystniejszym pakietem GB w roamingu UE. Pozwoli Ci to swobodnie korzystać z internetu mobilnego podczas podróży po Europie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Zdobądź niesamowity iPhone 12 64GB Czarny - najnowszy produkt Apple 12
  2. Czy komornik może zabrać Twój telefon? Sprawdzamy aktualne przepisy!
  3. Te telefony z najlepszym zasięgiem zaskoczyły wszystkich!
  4. Giełda komputerowa na Batorego: Części, peryferia, gry i oprogramowanie
  5. Telefon 6GB RAM 128GB - Nowy Smartfon 6GB RAM dla niesamowitej wydajności
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wojciech Kowalski
Wojciech Kowalski

Jestem fanem technologii i tester sprzętu. Oceniam dla Ciebie najnowsze telefony z systemem Android, badając ich możliwości, wydajność, funkcje i design. Moje recenzje pozwolą Ci wybrać najlepszy model. Omawiam również nowinki ze świata najpopularniejszego systemu mobilnego. Zapraszam!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(1)

email
email
user

Lycamobile klien

15.07.2024

No niestety Lycamobile drastycznie, o okolo polowe zmniejszyla swoj roaming w UE. Teraz to max ,5,7GB za 49PLN. Co wiecj, kupilem pakiet S na rok z 4GB na miesiac a teraz mnie informuja ze w tym pakiecie mam juz 2,3GB. Troche nieuczciwie, bo zaplacilem za rok z gory, a w trakcie Lyca zmienia sobie pakiety za ktore juz zaplacilem.

Polecane artykuły